کانتینر کوچک

در این قسمت قصد داریم به بررسی اجمالی و معرفی کانتینر کوچک بپردازیم ، برای آشنایی با این سازه همراه ما باشید. کانتینر یکی از محبوب ترین سازه های پیش ساخته است که از آن برای جابه جایی و انتقال کالا در فاصله های دور استفاده میشود . این انتقال میتواند زمینی ، هوایی و یا دریایی باشد ؛ استحکام بالای کانتینر و ضد آب بودن آن  میتواند ایمنی محصولات درون آن را تا اندازه زیادی تامین نماید .

کانتینر یک سازه فلزی به شکل مکعب مستطیل است و همانطور که گفته شد از آن برای انتقال کالا استفاده میشود . این انتقال بیشتر در مسیرهای دریایی انجام میشود .(کانکس) انتقال کالا از مسیرهای دریایی از دیرباز مرسوم بوده است ، اما در گذشته روند این انتقال بسیار طولانی ، خطرناک و گران بوده است .

اما این روزها این جابه جایی سریع تر و ارزان تر شده . بخشی از این سرعت و صرفه مدیون کانتینر است . این سازه های فلزی در ابعاد مختلفی قابل دسترسی هستند این تنوع در اندازه باعث میشود تا برای هر کاری از کانتینر مناسب آن استفاده شود .

کانتینرها در اندازه های 10 تا 40 فوت موجودند ، این اندازه ها ابعاد استاندارد جهانی هستند و قابل تغییر نمیباشند . وقتی که بحث بر سر کانتینر کوچک است احتمالا منظور کانتینرهایی با سایز پایین مثل کانتینر 10 فوت و 20 فوت هستند .

اصولا از کانتینر 10 فوت برای انبار کردن استفاده میکنند و کاربرد کانتینرهای بزرگتر نیز در جابه جایی مشخص میشود . در ادامه متراژ کانتینرها را با هم بررسی میکنیم تا شما درک بهتری از کانتینر کوچک و بزرگ و سایز آن داشته باشید .

بیشتر بخوانید : کانکس ساندویچ پانل

جهت مشاوره و خرید انواع کانکس و کانتینر با شماره 09120554003 تماس حاصل فرمایید.

 

دسته بندی کانتینرها با توجه به اندازه آن هادسته بندی کانتینرها با توجه به اندازه آن ها

این اندازه ها بر حسب فوت یک نام و سایز جهانی هستند . اما در ایران با نام های دیگری نیز شناخته میشوند . عموما کانتینرها ارتفاع ثابتی دارند ؛ اما در برخی موارد و برای جابه جایی کالاهای مرتفع تر میتوان از کانتینرهایی با ارتفاع بیشتر نیز استفاده نمود .

استاندارد بودن اندازه کانتینر سبب گردیده است تا استفاده از این کالا و جابه جایی آن در سراسر جهان با استفاده از کشتی و همچنین بارگیری آن راحت تر باشد .

کانتینر کوچک 10 فوت

در ابعاد استاندارد جهانی و برای انتقال کالا این کانتینر کوچک ترین کانتینر است . و کمترین ابعاد را در مقایسه با سایر کانتینرها دارد. (کانکس کوچک)

ابعاد کانتینر 10 فوت 3*2.5 است و دارای ارتفاع 2.60 میباشد . این کانتینر به کانتینر 3 متری معروف است . احتمالا وقتی میشنوید کانتینر کوچک منظور این کانتینر است .

کانتینر  20 فوتکانتینر 20 فوت

ابعاد این کانتینر دو برابر کانتینر 10 فوت است اما با این وجود باز هم میتوان آن را در دسته بندی کانتینرهای کوچک جای داد .

چرا که در مقایسه با بقیه کانتینرها ابعاد آن کمتر است .

این کانتینر ابعاد 6*2.5 دارد ، و ارتفاع آن نیز 2.60 است .

کانتینر کوچک 40 فوت

کانتینر 40 فوت در مقایسه با سایر کانتینرها بزرگترین سایز را داراست . البته توجه داشته باشید که این کانتینر انواع مختلفی دارد و از آن علاوه بر جابه جایی برای کارهای دیگر هم استفاده میشود . (کانکس دوبلکس)

این کانتینر 2 برابر کانتینر 20 فوت و 4 برابر کانتینر 10 فوت گنجایش دارد . و به دلیل همین گنجایش بالا استفاده از آن در صنعت حمل و نقل متداول تر است . زیرا با استفاده از این کانتینر مساحت زیادی برای انتقال کالا در اختیار دارید .

علاوه بر این استفاده از این کانتینر مقرون به صرفه تر است . به همین دلیل گاهی مشاهده میشود دو نفر که قصد خرید کانیتنر دارند به جای آن که دو کانتینر 20 فوت خریداری کنند . یک کانتینر 40 فوت تهیه کرده و از آن به صورت اشتراکی استفاده میکنند .

کانتینر 40 فوت ارتفاع 2.60 دارد و ابعاد آن نیز 12*2.5 است .

این کانتینر یکی از پر فروش ترین و محبوب ترین کانتینرها در صنعت حمل و نقل است . که در ایران به کانتینر 12 متری معروف است .مدل دیگری از کانتینر 40 فوتی وجود دارد که ابعاد کانتینر قبلی را دارد اما ارتفاع آن با افزایش 30 سانتی متری به 2.90 رسیده است . برای جابه جایی  اجناسی که ارتفاع بیشتری دارند این کانتینر ابعاد مناسبی دارد .

موارد مصرف کانتینر کوچکموارد مصرف کانتینر کوچک

همانطور که ذکر شد کانتینرهای کوچک 10 فوتی جایی در حمل و نقل ندارند و از آن ها بیشتر برای انبار کردن کالا استفاده میشود . اما در صورت استفاده برای جابه جایی کالا باز هم مزایای خاص خود را دارد .

سرعت ، امنیت ، سهولت در استفاده و… از مزایای مهم کانتینرها هستند . انبار کردن محصولات به وسیله کانتینر میتواند در بنادر ، گمرک و… باشد و یا در محیط های شهری برای استفاده های دیگری به کار رود . (کانتینر مسکونی)

اندازه این کانتینر به صورتی است که میتوان از آن برای انبار کردن اسباب و اثاثیه منزل نیز استفاده نمود . برای استفاده از کانتینر به عنوان انبار نیازی نیست حتما به خرید آن اقدام نمایید برخی از شرکت ها وجود دارند . که کانتینرها را به این منظور اجاره میدهند .

عموما این شرکت ها قفل کانتینر را در اختیار خود شما قرار میدهند . و امنیت کانتینرها با وجود نگهبان و دوربین های مداربسته تا حد زیادی تامین شده است . همچنین میتوانید تعیین کنید که قصد استفاده از کانتینر را برای چه مدتی دارید . این مدت زمان در صورت تمایل شما قابل تمدید است .

استفاده از کانتینر کوچک برای سکونتاستفاده از کانتینر کوچک برای سکونت

کانتینرها برای حفظ ایمنی و سلامت کالاهای درونشان باید دارای یک معاینه فنی باشند . این معاینه فنی به برگ سبز معروف است . اگر مدت زمان اعتبار برگ سبز کانتینر به پایان برسد و امکان تمدید هم نداشته باشد . با تغییر کاربری آن را برای استفاده های دیگر آماده میکنند .

شاید برای شما هم جالب باشد که عمر مفید سازه های کانیتنری از سازه های سنتی که با استفاده از مصالح ساختمانی ساخته شده اند بیشتر است . به همین دلیل بشر به فکر افتاده است تا از کانتنر برای اقامت نیز استفاده کند .

اگر چه در کانتینر 10 فوت در ابعاد استاندارد خود قرار دارد و کوچک ترین کانتینر است . اما اگر قصد استفاده از کانتینر به عنوان هر نوع سکونت گاهی را دارید این اندازه قابل تغییر است . (تعمیرات کانتینر)

اندازه سازه کانتینری شما بسته به نظرتان میتواند بزرگتر و یا کوچک تر باشد . برای استفاده انسان از کانتینر باید در آن یک سری تغییرات ایجاد نمود ، این تغییرات را به اختصار با هم مرور میکنیم .

نخست باید بدانید قرار است از کانتینر چه استفاده هایی داشته باشید . پس از آن نقشه ای ترسیم نموده و مطابق با نقشه به برش و یا اتصال قسمت های مختلف بپردازید . برش های ذکر شده برای تعبیه پنجره ها و در نفررو انجام میشود ، پس از آن باید عایق سازی انجام شود .

در مرحله بعد در و پنجره ها نصب میشوند و پس از آن به باید طراحی و دیزاین قسمت داخلی و خارجی کانتینر پرداخت . از کانتینر کوچک برای موارد مختلفی استفاده میشود ، با توجه به این موارد مختلف باید آن ها را آماده سازی کرد .

کانتینر کوچک سرویس بهداشتی

کانتینر کوچک میتواند در نقش سرویس بهداشتی ظاهر شود . برای این کار باید کف و دیواره های کانتینر را جوری تغییر داد که قابل شستشو باشند .

استفاده از کاشی و سرامیک برای دیواره ها و کف سبب میشود . تا این سرویس بهداشتی قابل شستشو شده و تحمل بارها خیس شدن در طول روز را داشته باشد . (انواع کانتینر)

کانتینر کوچک فروشگاهی

پس از تغییر کاربری میتوان از کانتینر کوچک برای ارائه کالا یا خدمات استفاده نمود ، مجموعه این خدمات بسیار گسترده و متنوع هستند . کانتینر رستوران ، روزنامه فروشی ، کتاب فروشی ، کافه ، نانوایی نمونه های محدودی از این استفاده هستند .

مسلما شما هم با کمی دقت میتوانید نمونه های بیشتری از کانتینرهای کوچک فروشگاهی را در اطراف خود مشاهده نمایید . علاوه بر موارد ذکر شده از کانتینر فروشگاهی میتوان برای اقامت و سکونت نیز استفاده کرد . سکونت گاه موقت ، استقرار نگهبان و سرایدار و… از سایر موارد مصرف کانتینرهای کوچک هستند.

 

b2n

rizy