کانکس

کانکس (canex) نوعی سازه ی پیش ساخته است که موارد مصرف متنوعی دارد به طور کلی به یک یا چند اتاقک از پیش ساخته شده که کنار هم قرار گرفته اند ، کانکس میگویند .

کانکس ها را میتوان به طور کلی به دو دسته ثابت و متحرک (سیار) دسته بندی نمود .

دسته بندی انواع کانکس ها با توجه به ابعاد ، متریال و ظاهرشان نیز صورت میگیرد .

کانکس یک نوع سکونت گاه موقت و قابل حمل است ، از زمان پیدایش این سازه تا کنون نقش های متفاوت و کمک کننده ای را در زندگی انسان داشته است .

یکی از مهم ترین کاربردهای کانکس به عنوان سکونت گاه موقت برای آسیب دیدگان از سیل و یا زلزله میباشد .

کیوسک تلفن ، دکه روزنامه فروشی ، مغازه های کوچک ، سرویس های بهداشتی موقت و… نمونه های معروفی از کانکس هستند.

این وسیله بسته به نوع کاربری اش نام های متفاوتی از جمله دکه ، باجه ، کیوسک را میپذیرد .

ارزان و قابل حمل بودن از جمله ویژگی هایی است که سبب ترجیح کانکس به سازه های سیمانی میشود .

کانکس

انواع مختلف کانکس

کانکس ها بسته به کاربردشان انواع متفاوتی دارند که به بررسی مختصر آن ها میپردازیم .

کانکس نگهبانی :

امروزه مکان های بسیاری به نگهبان برای حفاظت و حراست نیاز دارند ، اگر اتاقی برای اسکان نگهبان یا نگهبانان موجود نباشد استفاده از کانکس بهترین گزینه است .

کانکس نگهبانی

این کانکس ها میتوانند روی برجک و یا زمین قرار بگیرند ، برای تسلط هر چه بهتر نگهبان به تمام فضا روی هر ضلع یک پنجره بزرگ تعبیه شده است .

کانکس نگهبانی در پارک ها ، مجتمع های تجاری و مسکونی ، اماکن نظامی و… کاربرد دارند .

این سازه های نگهبانی در دو صورت سبک و سنگین تولید می شوند. از سازه ای نگهبانی سبک برای فعالیت هایی استفاده  می شود که کوتاه مدت است. بعد از اتمام پروژه دیگر نیازی به آن ها نیست. مثلا برای ورودی یک کارگاه عمرانی برای کنترل ورود و خروج مصالح.

این نوع سازه با قیمتی بسیار مناسب ساخته می شود. استفاده از آن ها بسیار مقرون به صرفه است. الیته باید بدانید در صورت نگه داری مطابق استاندارد ها می تواند عمر بالایی داشته باشد.

در این صورت بعد از اتمام فعالیت خود می توانید آن را به عنوان یک سازه دست دوم بفروشید. با این روش قسمتی از سرمایه شما نیز بر می گردد.

سازه هایی که به عنوان سازه سنگین از آن ها استفاده می وشد از نظر ظاهر تقریبا شبیه به سازه های سبک هستند. تفواتی که دارند در نوع مصالح استفاده شده در آن ها است.

این نوع سازه های سنگین را با استفاده از مصالح مقاوم و با کیفیت تولید می کنند. در اسکلت آن ها از آهن آلات سنگین استفاده می شود. از این سازه های برای کارگاه های عمرانی دائمی استفاده می شود.

این نوع سازه ها عمر بالایی دارند و استفاده از آن ها به صورت موقت نمی باشد. این سازه ها در نوع ساندویچ پانل نیز ساخته می شوند. این تفاوت برای مناطق که دارای سرما و گرما زیادی باشد بسیار مهم است.

عایقی از جنس پلی یورتان در جداره های این نوع سازه تزریق می شود. بسیار مناسب برای مکان های سخت اقلیم می باشد.

کانکس اداری :

این نوع کانکس ابعاد و مساحت مناسبی برای استفاده به عنوان یک محیط اداری دارد ، در این کانکس شما امکان چیدن میز و صندلی و کلیه ملزومات یک دفتر اداری مختصر را دارید ؛ این مدل کانکس میتواند بسته به درخواست شما دارای سرویس بهداشتی و آبدارخانه هم باشد .

کانکس اداری

کانکس اداری در ابعاد و مدل های مختلفی ساخته می شوند. این نوع سازه ها می توانند کارایی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال چند نمونه از آن ها را مطرح می کنیم:

 1. دفتر فروش
 2. اتاق جلسات
 3. اتاق مهمانان ویژه
 4. دفتر مدیریت
 5. محل استقرار کارمندان

با توجه به این موضوع انتظارات از این نوع سازه متفاوت است. اما به طور کلی سازه های اداری به دو دسته تقسیم می شوند. در مورد هر کدام به اختصار توضیح می دهیم.

کانکس اداری لوکس

از این نوع سازه به عنوان دفاتر مدیریتی و یا اتاق انتظار ارباب رجوع استفاده می شود. همچنین جلسات مهم و گاها نمایشگاه های محصولات خاص در آن ها برگزار می شود.

در بدنه داخلی و خارجی آن ها از مصالحی لوکس استفاده می شود. باید در نظر داشته باشید که قیمت کانکس به دلیل لوکس بودن آن کمی بالاتر از سازه های معمولی است.

کانکس اداری ساده

در سازه لوکس اهمیت زیادی به نمای خارجی و زیبایی سازه داده می شد. اما در سازه اداری ساده کاربری و اقتصادی بودن اهمیت فوق العاده ای دارد. با توجه به نوع کاربری و نیاز خریدار می شود از

 1. ساندویچ پانل
 2. سایدینگ
 3. کانکس کارگاهی
 4. دو طبقه
 5. پلان باز و غیره استفاده کرد.

در این خصوصیات تعداد کارمندان و نحوه انجام فعالیت آن ها بسیار موثر است. اما نگران نباشید محدودیتی در ساخت ندارید.

کانکس خوابگاهی :

نوع دیگری از کانکس که برای استفاده به عنوان خوابگاه مناسب است ، تخت ها در این نوع با استفاده از پیچ و مهره به بدنه کانکس متصل شده اند و قابلیت جدا شدن نیز دارند ؛ از این مدل برای محل استراحت و خواب افراد استفاده می شود.

این نوع سازه از نظر ابعاد و امکانات به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود. می تواند دارای دو اتاق و یک راه رو باشد. در قسمت راه رو ها سرویس ها یا آبدارخانه وجود دارد. (کانکس مسکونی)

همچنین می تواند به صورت یک سازه یک پارچه ساخته شود. به این صورت که دارای اتاق های متعددی باشد و یک آشپزخانه مرکزی داشته باشد.

اما در برخی موارد نیز شامل امکانات متعددی است مثل سلسله مراتب اداری. برای تولید و ساخت این نوع سازه ابتدا باید کاربری آن مشخص شود و بعد تعداد نفرات استفاده کننده. در این صورت می شود یک طراحی دقیق داشت.

به دلیل اینکه این نوع خواب گاه ها معمولا برای نقاطی استفاده می شود که سخت اقلیم هستند. پیشنهاد می کنیم از پانل های آماده با فوم های تزریقی پلی اورتان استفاده کنید.

این نوع عایق برای سرما یا گرمای شدید بسیار مناسب است.

کانکس سرویس بهداشتی :

این نوع کانکس در مجموعه های یک چشمه و چند چشمه برای انواع مکان ها مناسب هستند و در حکم دستشویی های سیارند کف این کانکس ها عموما از جنس فایبر گلاس ، آلومینیوم آجدار یا سرامیک است .

از این نوع سازه ها معمولا به عنوان توالت، حمام یا سرویس مشترک توالت و حمام استفاده می شود. معروف ترین آن ها سازه سرویس بهداشتی کارگاهی است.

محل استفاد آن ها بیشتر در پروژه های ساختمانی است و در دو نوع سبک و سنگین تولید می شوند.

سازه سرویس بهداشتی سبک

شاسی این سازه از پروفیل های آهنی 8.8 ساخته شده است. بدنه خارجی آن از پوشش گالوانیزه است. جداره ها مجهز به عایق پلی استارین است. سیم کشی برق و لوله کشی به صورت کامل انجام شده است.

سازه سرویس بهداشتی سنگین

در این نوع سازه از پوشش داخلی پی وی سی روکش دار استفاده شده است. کف آن ها از نوع فایبر سرامیک است. مجهز به سیستم برق کشی و لوله کشی کامل می باشد. شیرآلات درجه 1 اهرمی در آن استفاده شده است.

نوع دیگری از این سازه ها وجود دارد که به عنوان سرویس بهداشتی در باغ استفاده می شود. البته نوع های مختلفی از آن را در جاده های بین راهی و حتی در خارج شهر و بوستان ها دیده اید.

کانکس ویلایی :

درست مانند یک خانه این کانکس ها دارای حمام ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و اتاق خواب هستند و تمام توقعات شما از یک خانه را برآورده میسازند .کانکس ویلایی

تفاوت اصلی آن ها با خانه باغ های سنتی در نوع مصالح به کار رفته در آن ها است. این نوع ساخت باعث داشتن مزایایی مانند:

 1. قابلیت جا به جایی
 2. مقاومت بیشتر در برابر زلزله
 3. سرعت ساخت و ساز شده است.

سرعت بالا و هزینه پایین از جمله دلایلی است که میتوان کانکس ویلایی را به عنوان یک اقامت گاه موقت در نظر گرفت .

توجه کنید که میتوانید فضای بیرونی را بسته به سلیقه تان تنظیم و حتی با کمی خلاقیت و هزینه آن را به نمای یک خانه با مصالح ساختمانی شبیه کنید .

علاوه بر انواع ذکر شده کانکس ها میتوانند نقش یک درمانگاه ، تعمیرگاه ، کلاس آموزشی و… را هم بازی کنند ، این موضوع کاملا به شما و توقع تان از آن بستگی دارد .

این نوع سازه هم مانند تمام واحد های مسکونی ویلایی نیاز به طراحی، معماری و محاسبات فنی و سازه ای دارد. خریدار با توجه به شرایط ملک مورد نظر خود با کمک تیم مهندسین این طراحی را انجام می دهد.

بیشتر بخوانیم : کانتینر 40 فوت

البته ویلاهای پیش ساخته ای هم وجود دارد. در نظر داشته باشید این کانکس پیش ساخته با استاندارد های پیش فرض ساخته می شوند. در ابعاد کوچک هستند.

اما بهتر است سازه ویلایی با توجه به ابعاد زمین و ملک مورد نظر شما ساخته شود. به دلیل اینکه در این صورت می توانید برای درب و پنجره و نور گیر ها برنامه ریزی کنید.

کانکس چرخدار :

کانکس های چرخدار برای جابه جایی مناسب هستند و در دسته بندی کانکس های سیار قرار میگیرند ، اگر قصد ساکن ماندن در یک فضای به خصوص را ندارید استفاده از این نوع کانکس توصیه میشود .

درست است که کانکس فضا و ابعاد محدودی دارد اما اگر تصمیم به استفاده از آن گرفته اید خوب است بدانید که با کانکس های دوطبقه (که با راه پله به هم راه دارند ) و نیز قرار دادن دو یا چند کانکس کنارهم میتوانید فضای بزرگتری در اختیار داشته باشید .

تنوع موجود در بازار که شامل کانکس های دواتاقه ، کانکس های سه اتاقه ، کانکس شامل سرویس بهداشتی و آبدارخانه و… است دست شما را در انتخاب باز میگذارد تا با توجه به این که به چه امکاناتی نیاز دارید اقدام به تهیه نمایید.

سازه های چرخ دار به صورت تک محور و دو  محور ساخته می شوند. اما نوع معمول آن ها به صورت دو محور است

این نوع سازه های چرخ دار در انواع مختلفی تولید می شوند. مثل:

 1. سازه چرخ دار کارگاهی
 2. سازه چرخ دار پلیس
 3. سازه چرخ دار فست فود
 4. سازه چرخ دار مسافرتی و توریستی

 

مزایا و معایب

در نظر گرفتن مزایا و معایب این سازه میتواند به شما در انتخاب و خرید کمک نماید .

قابل توجه ترین عاملی که افراد را به سمت استفاده از کانکس سوق خواهد داد ، هزینه بسیار کمتر آن نسبت به سازه های بتونی است.مزایا و معایب کانکس ویلایی

ترمیم و تعویض قطعات و بخش های کانکس هم بسیار ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود .

توجه کنید که هرگاه دیگر قصد استفاده از کانکس را نداشتید نیز میتوانید آن را مانند سایر کالاهای دست دوم به فروش برسانید و بخشی از هزینه اولیه را بازگردانید .

یکی از مهم ترن مزایای کانکس ، مقاومت در برابر زلزله است ؛ متریالی که کانکس از آن ساخته میشود در برابر زلزله بسیار مقاوم بوده و در صورت تخریب نیز به دلیل چگالی پایین تر نسبت به مصالح ساختمانی ، خطر جانی در پی نخواهد داشت .

یکی از دلایل دیگر مقاومت کانکس دربرابر زلزله وزن پایین تر آن است ؛ متریال سبک این سازه آسیب های احتمالی را کاهش خواهد داد .

به دلیل نوع خاص و متفاوت این سازه ها عایق حرارتی هستند و از اتلاف انرژی و گرما جلوگیری میکنند ، اهمیت این موضوع در مناطق بسیار گرم وبسیار سرد مشخص میشود .

قابل حمل بودن کانکس

قابل حمل بودن یکی دیگر از مهمترین مزایای کانکس است برای مثال پس از انجام عملیات عمرانی و اتمام پروژه به آسانی میتوان این سازه ها را به مکانی جدید منتقل نمود توجه کنید که نصب کانکس بیشتر از چند ساعت زمان نخواهد برد .

کانکس ها قابلیت ذخیره شدن دارند ، با تکیه به این ویژگی و نیز قابل حمل بودن میتوان در مواقع ضروری از جمله در هنگام سیل و زلزله به سرعت و با راحتی از آن ها استفاده کرد و برای اسکان موقت آسیب دیدگان حادثه مناسب است .

با توجه به این که قصد استفاده از کانکس را به چه منظوری دارید ، انواع مختلف آن به کارتان خواهند آمد ؛ این ویژگی سبب سرعت بالاتر و بازدهی بیشتر در کار شما خواهد بود .

یکی دیگر از مهم ترین مزیای کانکس ، زمان ساخت آن است ؛ این سازه برخلاف سازه های ساختمانی در مدت زمان کوتاهی ساخته شده و قابل بهره برداری است .

با وجود مزایای ذکر شده استفاده از کانکس معایبی هم خواهد داشت ، اگر پس از استفاده از آن قصد فروش آن را داشته باشید قیمت آن نسبت به قیمت اولیه کاهش پیدا میکند .

جابه جایی و قابل حمل بودن علاوه بر مفید بودن سبب مشکلات دیگری از جمله محدودیت در ابعاد آن خواهد شد ؛ کانکس ها را نمیتوان بزرگتر از استانداردهای داده شده ساخت .

خرید بهترین کانکس

به دلیل جابه جایی و عبور از مکانهایی مثل تونل ، در ارتفاع با محدودیت هایی مواجه خواهید بود تا از مشکلاتی احتمالی هنگام جابه جایی پیشگیری شود .

همانند تمام مصنوعات انسانی ، پس از طی مدت زمانی عمر مفید خود را سپری کرده و دیگر مانند اول کارایی ندارد .

امروزه کانکس ها بسیار پیشرفته ساخته میشوند و علاوه بر ظاهر مدرن و زیبایی که دارند با داشتن امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی و حمام نقش یک خانه را تمام و کمال ایفا میکنند .

جمع بندی نهایی

امروز به دلیل مزایایی که این نوع سازه ها دارند مورد توجه عموم قرار گرفته اند. استفاده از این نوع سازه ها بسیار مقرون به صرفه است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.