کانکس دوبلکس

خرید کانکس آن هم به شکل دوبلکس می‌تواند ماجراجویی تازه‌ای باشد. این موضوع برای کسانی که از زندگی یکنواخت در خانه‌های سنتی و آپارتمانی خسته شده اند بسیار جذاب است.

شاید یک کانکس دوبلکس در شمال رو به دریا یا جنگل یا خانه ای در دل کویر یزد تجربه‌‌ای تازه باشد برای کسانی که به دنبال تجربه‌ی متفاوتی می‌گردند.

این تجربه در استرالیا بیشترین استقبال را داشته است.  به گونه ای که مردم حتی خانه‌های خود را فروخته و برای همیشه در این خانه‌های کانکسی زندگی می‌کنند. (کانتینر)

این خانه با توجه به چند موضوع مورد محبوبیت قرار گرفته اند. یکی از آن ها این است که به صاحب خانه حق انتخاب بیشتری برای انتخاب محلة زندگی و همسایه‌ها خود می‌دهد. به همین علت است که تعدا این خانه‌ها هر روز در حال افزایش است.

زندگی صنعتی و خانه‌های کوچک با همسایه‌هایی که هر روز اعصبانی‌تر از دیروز می‌شوند زندگی یکنواختی ایجاد کرده است که هر روز مردم در رویای فرار از آن هستند.

ساخت ویلای دوبلکس پیش ساخته

ساخت این ویلاهای دوبلکس به صورت پیش ساخته مزایای خاصی دارد. مهم ترین آن ها سرعت اجرای کار است. در ساخت این سازه ها به نسبت با روش بنایی سنتی کار با سرعت بالاتری انجام می شود.

کاهش هزینه های اضافی نیز از دیگر مواردی است که مورد توجه قرار می گیرد. به دلیل اینکه شما دگیر هزینه هایی مانند تجهیز کارگاه ، اتاق اسکان پرسنل ، نگهبانی ، حمل و انبار مصالح و غیره را ندارید.

کاربرد کانکس دوبلکسکاربرد کانکس دوبلکس

این سازه های دوبلکس به طور کلی از سازه های دو طبقه ساخته شده اند. این طبقه ها روی هم قرار میگیرند. ستون های طبقه پایین وظیفه تحمل بار طبقه بالا را نیز به عهده دارند. ساخت این نوع سازه های علت های مختلفی دارد مثل:

  1. حداکثر استفاده از فضایی که در اختیار داریم
  2. ایجاد دید و استفاده از مناظر از طبقه دوم
  3. (تعمیرات کانکس)

زمانی که این کانکس ها برای کاربری اداری استفاده می شوند به این صورت است که مثلا: طبقه پایین می شود اتاق کارمندان و طبقه بالا اتاق جلسات و دفتر مدیر عامل. این کا باعث سرعت در انجام امور اداری می شود.

مشخصات کانکس دوبلکس

این سازه ها نسبت به ابعاد ، نحوه استفاده و محل ساخت مشخصات متفاوتی دارند. به این دلیل که برای مثال نکات اقلیمی و محل استفاده تاثیر زیادی بر روی انتخاب مصالح دارند.

نکته مهم دیگر در مورد کانکس دوبلکس قابلیت حمل و جا به جایی آن است. در مورد این موضوع باید این را بدانید که این سازه های دوبلکس پیش ساخته قابلیت جا به جایی ندارند. یعنی نمی توان به محلی دیگر انتقال داد.

دلیل این موضوع این است که در بخش دوبلکس پایداری و استقامت بسیار مهم است. در زمان طوفان یا باد های شدید باید مقاوم باشد. این امر در سازه های یک طبقه چندان اهمیت ندارد.

بحث مقاومت باعث می شود تا سازه از پی به فونداسیون متصل گردد. برای جلوگیری از صدای رفت و آمد بین طبقات در سقف طبقه اول از عایق فولادی و بتنی استفاده می شود.

این موضوع یکی از مشکلاتی است که امکان جا به جایی را به این سازه نمی دهد. همه ما این موضوع را میدانیم که بتن دارای وزن بسیار سنگینی است. جا به جایی این سازه با بتن نیازمند جرثقیل های بسار بزرگ است.

البته راه دیگر جا به جایی تخریب کف بتونی است. (کانکس بزرگ)

تمام کانکس ها در هر نوعی دارای مزایا و معایبی هستند. در ادامه مقاله تعدادی از آن ها را بررسی می کنیم. با ما همره باشید.

مزایای کانکس دوبلکسمزایا کانکس دوبلکس

مقاومت در برابر زلزله و طوفان

تمامی کانکس ها علاوه بر سرعت اجرا و کاهش هزینه ها دارای مزایای دیگری نیز هستند. یکی از آن ها مقاومت بسیار شدید آن ها است. این نوع کانکس ها در برابر زلزله و باد های شدید و طوفان ایمن هستند.

نوع ساخت این سازه های دو طبقه یا دوبلکس به گونه ای است که در برابر طوفان بسیار مقاوم است. به دلیل اینکه در این سازه ها هنسو نشدن با طوفان بسیار مهم است.

حتی اگر در حین زلزله یا هر اتفاق دیگری سازه تخریب شود. خطر جانی برای ساکنین خود ندارد. دلیل این امر استفاده از مصالح سبک است. سازه هایی که با روش ینتی ساخته می شوند بسیار سنگین هستند و در صورت تخریب خطر جانی به همراه دارند.

قابلیت ترمیم و تعمیر و بازسازی

یکی دیگر از مزایای این سازه ها قابلیت تعمیر با هزینه پایین است. البته در بحث تعمیر بهتر است نحوه نگهداری را بدانیم. به این دلیل که با نگهداری صحیح عنمر مفید سازه افزایش پیدا می کند.

فرسایش هر سازه به نکات مختلفی بستگی دارد. مثلا :

  1. نوع مواد اولیه
  2. کاربری سازه
  3. محل قرار گیری آن

برای آنکه کارمان خیلی زود به تعمیر نرسد باید در انتخاب مواد اولیه و مصالح مورد نیاز دقت کافی را داشته باشیم. مثلا در مناطق حاصل خیز یا بارانی استفاده از چوب اشتباه است. (انواع کانکس)

همچنین باید دقت داشته باشیم تا سازه را با توجه به کاربری آن انتخاب کنیم. با توجه به این شرایط کانکس شما می تواند عمر مفید بیشتری داشته باشد.

محل قرارگیری سازه هم بسیار در فرسایش آن مهم است. برای مثال یک سازه در مناطق بارانی و مرطوب قطعا عنر کمتری نسبت به سازه ای در مناطق خشک دارد.

اما با توجه به تمام این روند های نگه داری باز هم گاهی اوقات کانکس شما نیاز به تعمیر پیدا می کند. اینک هیک سازه قابلیت تعمیر و بازسایز با هزینه کم را داشته باشد بسیار مهم است.

معایب کانکس های دوبلکسمعایب کانکس دوبلکس

یکی از اصلی ترین موارد در این کانکس ها محدودیت در ابعاد بزرگ است. این محدودیت برای جا به جایی و حمل در جاده ها می تواند مشکل ساز شود. البته این موضع را با چند تکه ساختن سازه می تواند حل کرد.

اما نکته قابل توجهی برای سازه های بزگ است که باید راه حل آن را پیدا کنید. یکی دیگر از مشکلات جداره های بزرگ شیشه ای است. ممکن است در حین حمل یا جا به جایی دچار شکستگی شوند.

نکته دیگری که در این سازه ها ایراد محسوب می شود، اجرای اشکال خاص با مصالح خاص است. این موضع را با روش های سنتی میتوان اجرا کرد. اما با توجه به محدودیت توان ساندویچ پانل اجرای این موضع امکان پذیر نیست.

یکی دیگر از گزینه هایی که جزو معایب کانکس ها به شمار می رود این است که، قیمت آن ها بعد از استفاده بسیار کاهش می یابد. یعنی اگر شما بخواهید کانکس خود را به صورت دست دوم بفروشید باید با قیمت بسیار مناسب آن را به فروش بگذارید.

سوالات متداول در زمینه کانکس دوبلکس

آیا این سازه قابل جا به جایی است؟سوالات متداول

باید بگوییم که خیر. این سازه به دلیل اینکه در محل اجرا می شود قابلیت جا به جایی ندارد. کف آن بتن ریزی می شود. اگر ج به جا کردن ویلا یکی از خواسته های شما است. بهتر است از این سازه های دوبلکس استفاده نکنید.

طول عمر این ویلاهای چقدر است؟

اگر تولید و ساخت این سازه ها بر اساس استاندارد ها انجام شود ، بین 20 تا 25 سال عمر مفید دارند. حتی اگر ویلای دوبلکس پیش ساخته خود را هر 10 سال یک بار باز سازی کنید ، میتوانید انتظار داشته باشید که عمر بیشتری داشته باشد.

جمع بندی نهایی

اگر از یک نواختی و زندگی های عادی خسته اید می توانید این کانکس های دوبلکس را انتخاب کنید. می توانید در ساحل در در یک جنگل زیبا سازه خود را قرار دهید. از مناظر و آب و هوای خوب لذت ببرید.

استفاده از این نوع کانکس ها برای بخش های اداری نیز مفید است. می توانید از طبقه بالا به عنوان اتاق مدیریت استافده کنید. جلسات خود را برگذار کنید. از طبقه پایین به عنوان اتاق کارمندان استفاده کنید.

با درنظر گرفتن معایب و مزایای این سازه ها نی توانید انتخاب خوبی داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.