کانکس اداری

این کانکس نوعی سازه پیش ساخته است که بعنوان دفترکار تولید میشود و در ساخت کانکس اداری آن باید تعداد پرسنل مستقر و خدمات سازمان مربوطه در نظر گرفته شود .

این سازه ها در دو نوع موقت و دائمی ساخته می شود. تجهیزات استفاده شده در این نوع سازه ها دقیقا مشابه با یک ساختمان اداری است.

این سازه های اداری دارای مزیت های متفاوتی هستند. یکی از نکات مهم در این ها تسلط کامل کارفرما بر روی کارمندان است. این تسلط به این دلیل است که تمام کارکنان در یک محیط هستند. با توجه به این موضوع در هر نقطه ای می توان یک محیط اداری کامل داشت.

انواع کانکس اداری

انواع کانکس اداری

کانکس اداری سالنی

این کانکس شامل یک سالن بدون امکانات رفاهی نظیر آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی است. این کانکس در ابعاد مختلف تولید میشود اما رایج ترین آن ها سالن 12متری است.

کاربری این سازه می شود در زمینه انبار و دفتر بایگانی نیز باشد. کانکس اداری سالنی  در واقع یک سالن بزرگ اداری است که می توان دور تا دور آن میز های اداری و صندلی قرار داد. نکته مهمی که در طراحی این سازه ها اجرا می شود قرار گیری سرویس بهداشتی و آشپزخانه است.

این نوع کانکس ها برای اداراتی بسیار مناسب است که به صورت باجه ای باشدو مانند بانک. ساخت و طراحی به صورت

باجه ای بسیار مناسب است. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید سیستم روشنایی و سرمایشی و گرمایشی است که مشترک است. (کانکس مسکونی)

کانکس اداری دو یا چند اتاقه 

این نوع کانکس دارای دو اتاق بزرگ میباشد در این نوع دو واحد مجزای اداری در یک کانکس کنار هم هستند. در این نوع سازه ها هر اتاق دارای برق تلفن گرمایش و سرمایش مجزا است. البته این دو اتاق با یک درب به بیرون راه دارند.

این نوع سازه های چند اتاقه برای اداره هایی مناسب است که به چند اتاق مجزا برای پرسنل نیاز دارند.

کانکس اداری دو اتاقه با آبدارخانه

در این سازه ها بخشی به عنوان آشپزخانه با امکاناتی کامل در زمینه شستشو وجود دارد.

کانکس اداری دو اتاقه مجهز به آبدارخانه و سرویس بهداشتی

در این نوع سازه ها امکانات به صورت کامل قرار دارد. تمامی امکانات مانند سرویس بهداشتی و آبدارخانه در آن ها وجود دارد.

کانکس اداری چند طبقه:

از سازه ای چند طبقه می توان به عنوان یک ساختمان اداری استفاده کرد. بسیار از ادارات برای آسایش و زندگی کارمندان خود نیاز به ساختمان هایی با تمام امکانات دارند. باید این سازه ها چند طبقه باشد تا محل کار و استراحت از هم جدا باشد.

در طبقات این ساختمان ها باید امکاناتی مثل اتاقی برای پرسنل، محلی برای جلسات، اتاق پذیرایی از مهمان ها و مناطق دیگر به صورت مجزا وجود داشته باشد.

از ویژگی های منحصر بفرد کانکس ها صرفه جویی در هزینه و زمان و قابلیت جابجایی است .

این کانکس ها برای سازمان ها و ادارات و مشاغلی که نیاز به جابجایی دارند،بسیار مناسب هستند. این کانکس ها را با نام هایی چون کانکس شرکتی، کانکس سازمانی و کانکس دفترکار نیز می شناسند.

طراحی این سازه ها با توجه به کاربری آن و مطابق با سلیقه خریدار انجام می شود.

بیشتر بخوانیم : کانکس پیش ساخته

مزایای کانکس اداری :

 1. مقرون به صرفه و کاملا اقتصادی: از آنجا که این سازه ها فاقد مصالح ساختمانی و سنتی هستند، بسیار کم هزینه تر از یک سازه ساختمانی میباشند. این کانکس ها را میتوان بعد از اتمام کار اجاره داد و یا بفروش رساند .
 2. قابلیت جابجایی: این نوع کانکس برای مشاغلی که جابجایی های مداوم دارند یا پروژه هایی که به لحاظ مکانی امکان ساخت یا اجاره واحدهای ساختمانی در آنها وجود ندارد، بسیار کارآمد است
 3. مدت زمان کوتاه ساخت: این سازه ها نیاز به پی و بنایی و گچکاری و نقاشی و … واحدهای ساختمانی ندارند و در کمترین زمان ساخته و آماده نصب میگردند.مزایای کانکس اداری
 4. ماندگاری و عمر طولانی: این سازه های پیش ساخته شده در برابر حوادث طبیعی مانند طوفان، آتش سوزی، سیل و زلزله تا حد قابل قبولی دارای پایداری و مقاومت هستند.
 5. مقاوم در برابر زلزله: از آنجا که در طراحی و ساخت کانکس ها از مصالح سبک استفاده میشود، بنابراین در زمان زلزله تا حدی از انسانها محافظت می شود .

کانکس اداری دارای عایق صوتی و حرارتی است و در داخل آن امکان نصب کابل تلفن، ایجاد شبکه اینترنت و وایرلس وجود دارد.این کانکس ها  از ساندویچ پانل یا pvc ساخته می شوند.

از محصولاتی که به عنوان کانکس های دو طبقه یا چند طبقه استفاده می شود میتوان بعد از اتمام کار به عنوان انبار یا دفتر بایگانی استفاده کرد.

نکات مهمی که باید در طراحی کانکس اداری در نظر داشت

کانکس ها دارای قسمت های مختلفی می باشد که هر سازمان یا اداره ای بنا به نیاز خود و با توجه به  تعداد پرسنلی که قرار است در آن مستقر شوند و بسته به نوع خدماتی که می‌خواهند ارائه دهند، متفاوت است. (انواع کانکس)

محل نصب در ساخت و طراحی این نوع سازه ها بسیار اهمیت دارد فاکتور های زیادی است که در طراحی کانکس اداری باید به آن توجه کرد . در زمان طراحی پاسخ به پرسش های زیر ضروری است:

نکات مهم در طراحی کانکس اداری

تعداد پرسنل مجموعه چند نفر خواهد بود؟

آیا محل قرارگیری کانکس در فضای باز است؟

محلی که قرار است کانکس در آن قرار بگیرد کجاست؟

کانکس قرار است در چه ابعادی ساخته شود؟

کاربری کانکس به چه گونه است؟

موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی کانکس به چه گونه ای است؟

با توجه به پاسخ این پرسش‌ها، تیم سازنده قادر خواهد بود متریال، ابعاد، نقشه، امکانات و هزینه‌های لازم برای ساخت پروژه مورد نظر را برآورد کند و انتخاب های مناسبی انجام دهد.

انواع کانکس اداری و کاربردهای آنها

کانکس اداری در مدل های مختلف و کاربری های متفاوت تولید می شوند. برای مثال از طرف دیگر کانکس اداری دو یا چند طبقه نیز برای استفاده به عنوان یک ساختمان اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امکانات و ویژگی‌های کانکس اداری

با توجه به این موضوع که سازه های اداری محلی برای انجام فعالیت های شغلی است. تمام کارکنان مدت زمان زیادی در آن ها مشغول به کار هستند.

بنابراین امکانات استفاده شده در آن ها باید کاملا شبیه به یک ساختمان اداری باشد. برای نمونه چند مورد از آن ها را بررسی می کنیم:

 1. سیستم گرمایشی ( معمولا بخاری برقی یا گازی، پکیج گازی)
 2. سیستم سرمایشی ( معمولا کولر گازی )
 3. سیستم تهویه هوا (در صورت استفاده از سیستم های گازی ضرورت بیشتری پیدا میکند
 4. سیستم روشنایی (شامل چراغ های لازم برای محوطه داخلی و خارجی کانکس)
 5. پنجره های مناسب (پنجره های بزرگ دوجداره که تامین کننده نور کانکس در روز باشد و از اتلاف انرژی و ورود صدای بیرون به داخل جلوگیری کند.برای کنترل ورود نور می توان از پرده استفاده کرد)
 6. درب اصلی بزرگ (جوابگوی رفت و آمد زیاد مراجعه کنندگان باشد)
 7. دارای فضای انتظار (مکانی برای انتظار مراجعه کنندگان به همراه تعدادی صندلی)
 8. کف سازی مناسب و مستحکم (جلوگیری از لرزش سازه هنگام رفت و آمد و قابلیت شست و شوی آبدارخانه و سرویس بهداشتی)
 9. سیستم عایق بندی مناسب برای کانکس اداری
 10. فضا سازی مناسب (فضا های فرعی مانند اتاق تکثیر و کپی، میز منشی و صندوق و غیره باید در کانکس اداری در نظر گرفته شود. استفاده از پارتیشن برای ایجاد این فضاها بهترین گزینه است)
 11. طراحی نمای داخلی و بیرونی جذاب و زیبا (می‌تواند در جذب افرد و خلق و خوی مراجعه کننده و پرسنل تاثیر بسزایی داشته باشد)
 12. (کانکس بزرگ)

مزایای استفاده از کانکس اداری

با توجه به این موضوع که ساخت یک ساختمان اداری به روش سنتی نیازمند یک زمان طولانی و هزینه های بالایی است. در این شرایط گزینه مناسبی که پیش روی شما است، استفاده از سازه های اداری است که به صورت پیش ساخته تولید می شوند.

به دلیل اینکه هزینه های ساخت یک کانکس اداری نسبت به ساخت و ساز های سنتی کمتر است. امروزه از این سازه ها بیشتر استفاده می شود.

باتوجه به تمام این شرایط سازه های اداری دارای مزیت های زیادی نیز هستند.

مزایای استفاده از کانکس اداری

بازیافت یا تغییر سازه یا استفاده مجدد و یا فروش سازه

اجرای این سازه ها با سرعت بالایی انجام می شود

این سازه ها قابلیت جا به جایی دارند و به راحتی به محلی دیگر منتقل می شوند.

کاهش هزینه‌های اولیه مثل عدم نیاز به پی‌سازی و کاهش هزینه‌های حمل مصالح