کانتینر

با گسترش فناوری و شرکت‌ ها پس از انقلاب صنعتی در قرن هجدهم تجارت بین المللی و درون کشوری به موازت افزایش تولیدات صنعتی گسترش چشم گیری داشت. یکی از این پیشرفت ها تولید کانتینر و کانکس بود.

‌ این گسترش با خود نیازمندی ها جدیدی را آورد که می توان از شیوه حمل و نقل به عنوان مهم ترین آن ها نام برد.

آنچه که پس از انقلاب صنعتی مورد پرسش قرار گرفت. این  بود که چگونه بتوانیم این حجم زیاد از تولید را که قبلاً با آن رو به رو نبودیم را انتقال بدهیم.

گسترش صنایع خود علت بر آن شد تا چاره ای اندیشه شود . تا حمل و نقل محصولات این صنایع تسریع شود.

به منظور سهولت در حمل و نقل و استقرار کالا ها در وسایل حمل و نقلی چون قطار یا کشتی یا مرتب سازی و جا سازی کالا ها در انبار ها و کارخانه ها چاره بر آن شد تا اشیایی برای نگهداری کالا ها ایجاد شود.

جهت مشاوره و خرید انواع کانکس و کانتینر با شماره 09120554003 تماس حاصل فرمایید.

ضرورت استفاده از کانتینر

احساس نیاز انسان به اشیا برای نگهداری از وسایل به هزاران سال پیش یا شاید میلیون ها سال پیش قبل بر می گردد. زمانی که انسان برای نگهداری از منابع غذایی خود از کدو ها استفاده می کرد.

این فناوری انسان های نخست در قوم ثارو و ساکنان بومی هاوایی دیده شده است. با گذشت زمان و افزایش فناوری و آگاهی بشر برای نگهداری کالا ها از ظروف چوبی، بافته شده  و سفالی استفاده کرد. این ویژگی در سایر نخستی ها ( حیوانات پشرفته) دیده نشده است و تنها مختص به انسان است.

همانطور که ذکر شده است انسان برای رفع نیاز نگهداری، حمل و نقل و حتی محافظت از حیوانات دیگر و یا سرقت توسط دیگر افراد دست به ساخت ظروف(کانتینر) کرد. این اتفاق نیز در ابعاد بزرگ با افزایش فناوری در قرن هجدهم رخ داد.

ابتدا انسان ها برای حمل و نقل طولانی مدت از ظروف چوبی استفاده می کرند . که این ظروف درب برابر رطوب و نشت مقاوم نبودند.کانتینر

کانتینر چیست؟

اولین کانتینر ها نه در حمل و نقل دریایی بلکه در حمل و نقل ریلی و قطاری مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۸۳۰ راه آهن لیورپول – منچستر جعبه های مستطیلی شکلی که با کالا از لیورپول به منچستر می‌ رفت.

با زغال سنگ از منچستر به لیورپول باز می گشت. سپس این جعبه ها توسط جرثقیل های ابتدایی از روی قطار برداشته می شدند و بر روی گاری هایی قرار می گرفتند.

کانتینرها بهتر است به گوییم جعبه های چوبی حمل و نقل در آن زمان فاقد هرگونه استانداردی بودند. این در انتقال و استقرار بار ها مشکل ایجاد می‌ کرد.

بنابراین اولین بار در اروپا در سال ۱۹۳۲ و سپس در سال ۱۹۳۵ چاره ای اندیشیده شد . تا استانداردی برای این موضوع ایجاب شود.

کانتینر های ابتدایی

قاب کانتینر های ابتدایی در اولین استاندارد خود از آلیاژ فولاد بود. ولی همچنان دیواره ها، سقف، کف و درها از چوب ساخته شده بودند.

با این وجود که در اروپا طرحی برای استاندارد سازی چیده شده بود. ولی همچنان در آمریکا جعبه های انتقالی سنتی استفاده می شدند.

با این وجود این پروژه استاندارد سازی به گونه ای که فکرش را می کردند. پیش نرفت و همچنان نقاط ضعف فراوانی در این استاندارد وجود داشت.

نخستین بار کانتینر های فولادی متداول مانند کانتینر های امروزی پس از جنگ جهانی دوم و در اواخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی تولید شدند.

ابعاد کانتینر های ابتدایی

ابعاد این کانتینر های استاندارد دارای عرض و ارتفاع ۸ فوت ( ۲.۴ متر) و طول ۲۰ یا ۴۰ فوتی (۶.۱ متر یا ۱۲.۲ متر) بود.  این استاندارد با گذر زمان تغییر نکرد و ابعاد و استاندارد های متفاوتی ایجاد شد از ۸ فوت کلاسیک تا ۵۶ فوت در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند.

هرچند با ورود کامپیوتر ها به صنعت حمل و نقل در ویژگی ها این ها تغییراتی ایجاد شد. با ایجاد ویژگی ها مقاوم و همچنین استاندارد تولید و استفاده از این کالا بیش از پیش خود شد به طوری که در سال ۲۰۱۲ حدود دو و نیم میلیون در سراسر دنیا استفاده می شود.

کانتینر یا آنچه که به فارسی برگردان شده است . بارگُنج جعبه ای مستحکم با فضای داخلی خالی که می توان کالا ها تجاری را در آن جا داد.

در ابعاد جهانی موجود  است به گونه ای که همان کانتینر که در شرق کره زمین استفاده می شود. در غرب نیز استفاده می شود. با پیشرفت علم کانتینر ها در دنیای تجارت نقش اساسی تری ایفا می کنند و مفهوم و کابرد آن ها گسترده تر شد.

کانتینرهای استاندارد

کانتینر ها متناسب با کالا و جایگاه طراحی و نوع وسیله حمل کننده یا شرکت تولید کننده یا مصرف کننده در ابعاد استاندارد مختلفی موجود هستند . (کانتینر 40 فوت)

همانطور که قبلا ذکر شد این ابعاد جهانی هستند. وسایل حمل کانتینر ها از قطار، هواپیما و کشتی گرفته تا کامیون متداول هست . ولی بیشتر از همه از کشتی برای حمل این کانتینر ها استفاده می شود.

زیرا این وسیله حمل و نقل قابلیت این را دارد . در عین امنیت در حمل تعداد زیادی کانتینر را برای

کانتینر های استانداردمسافت های طولانی چندین هزار کیلومتری حمل کند.

این ويژگی باعث شده است که در سال ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۶۰ درصد حمل کانتینر ها توسط کشتی صورت بگیرد.

انواع کانتینر های استاندارد

علت استفاده از کانتینر ها را می توان در ویژگی فیزیکی آن ها یافت که در عین استحکام و امنیت، بارگیری  و حمل و نقل راحت و مناسبی دارد.

محافظت در برابر حوادث ، باران و آفتاب همچنین مراقبت در برابر سرقت و راحتی در صفافی و دسته بندی در محوطه شرکت یا وسیله حمل به خصوص کشتی را می‌توان از مهم ترین ویژگی های کانتینر ها دانست . که شرکت ها را وا می دارد تا برای حمل محصولات خود از این وسیله استفاده کنند.

شایان ذکر است تا به این نکته توجه کنیم . که وجود استاندارد های متفاوت از کانتینر ها این امکان را فراهم کرده است . تا بتوان انواع مختلف کالا ها در شرایط مادی و فیزیکی متفاوت از قبیل گاز‌ ها، مایع ها و جامدات را انتقال دهد.

انواع کانتینرها

انواع کانتینر ها را میتوان در ابعاد و یا در نوع کارکرد آن ها تقسیم کرد.

متداول ترین کانتینر ها در ابعاد زیر هستند:

انواع کانتینر

 1. کانتینر معمولی کوچک ۲۰ فوت : (۶.۱ متر) طول و ۸ فوت (۲.۴ متر) عرض و ارتفاع دارد.
 2. کانتینر معمولی بزرگ ۴۰ فوت : (۱۲.۲ متر) طول و ۸ فوت (۲.۴متر) عرض و ارتفاع دارد.
 3. کانتینر با ارتفاع بلند ۲۰ فوت : (۶.۱ متر) طول و ۸ فوت (۲.۴متر) عرض و ۹ فوت (۲.۸ متر) ارتفاع دارد

موارد بالا فقط کانتینر های متداول هستند یعنی اینکه . کانتینر هایی با ابعاد استاندارد و متفاوت نیز وجود دارد که کارکرد خاصی دارند و کم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

(قیمت کانتینر 40 فوت)

دسته بندی کانتینر ها بر اساس نوع کاربری

اما اگر بخواهیم کانتینرها را بر اساس نوع کارکرد شان تقسیم کنیم . بایستی آن ها در شش دسته متفاوت قرار دهیم.

 • دسته اول کانتینر های خشک هستند که متداول ترین کانتینر های موجود در دنیا تجارت اند. همان طور که از اسم این کانتینر مشخص است مهم ترین ویژگی آن ها در این است که دارای فضای داخلی خشک بوده که برای بیشتر کالا موجود در بازار مناسب است.

بایستی توجه داشت که چون این کانتینر ها فاقد تهویه و ضد هوا هستند. نمی توان از آن ها برای مواد فاسد شونده چون دارو ها و مواد غذایی استفاده کرد.

نکته جالب این است که ۹۰ در صد از کانتینر های موجود در دنیا را این نوع کانتینر به خود اختصاص داده است.

 • دسته دوم کانتینر ایزوله شده یا عایق بندی شده است. این کانتینرها دارای بدنه عایق نسبت به رطوبت، گرما و صدا هستند که محیطی ایزوله را درفضای داخلی این کانتینر ایجاد کرده است.

کانتینر برای حبوبات

این مدل برای کالا هایی مناسب است که بایستی در محیط گرم و خشک نگهداری شوند. بنابراین اگر شما بخواهید زمستان کالایی را مانند حبوبات یا گندم را از روسیه به بند انزلی بیارید بایستی از این نوع کانتینر استفاده کنید.

 • دسته سوم کانتینر های رو باز یا سقف باز هستند که فاقد سقف بوده این ویژگی این امکان را فراهم کرده است . تا بتوان کالا هایی که ارتفاع بلند یا غیر قابل محدودیت دارند را در آن جا داد.

کالا هایی از قبیل وسایل سنگین و ماشین آلات از جمله کالا ها با ارتفاع بلند هستند . و کالا هایی چون حبوبات و محصولات کشاورزی از نوع ارتفاع بدون محدودیت است که میتوان برای آن ها از این  کانتینر استفاده کرد.

 • دسته چهارم قفسه تخت یا انعطاف پذیر است که مهم ترین ویژگی آن ها در این است . که می توان دیواره های آن ها را جمع کرد تا یک مدل صاف و قفسه مانند ایجاد شود.

این مدل هم مانند مدل رو باز بدون سقف بوده . و برای حمل مواد بلندی مانند چوب،‌ لوله های مختلف، ماشین آلات سنگین و غیره استفاده می شوند.

انواع کانتینر براساس نوع کاربری

 • دسته پنچم کانتینر های یخچال دار است که همان طور از اسمش مشخص است . دارای فریزر و سیستم سرمایشی است که میتواند دمای درون کانتینر را کمتر از دمای بیرون کند و نگه دارد.

زیرا علاوه بر سیستم سرمایشی دارای دیواره های عایق بوده است . تا دمای آن بالا نرود. از آن برای حمل مواد فاسد شونده که در دمای معمول اتاق خراب می شوند، استفاده می شود.

از قبیل ماهی و گوشت، دارو ها و مواد غذایی و خوراکی و نوشیدنی ها.

 • تانکر ها دسته آخر از کانتینر ها هستندکه بدنه مناسبی برای حمل مایعات،‌ پودر ها و غیره دارند. طبق دستور العمل های استاندارد این کانتینر ها بایستی حداقل ۸۰ در صد پر باشند تا از افزایش مایعات جلوگیری کند همین طوری بایستی کم تر از ۹۵ در صد باشند از فشار زیاد وارده به بدنه کانتینر در اثر افزایش دما جلوگیری شود
 • کانتینر پهلو باز نوع خاصی از کانیتنرهاست . که یک پهلو آن برخلاف سقف آن  سقف باز بدون پوشش است و همراه به دو درب کوچک در طرفین پهلو باز است.

حمل و نقل کالا های بزرگ
کانتینر پهلو باز

این کانتینر برای حمل و نقل کالا های بزرگ مناسب است . ولی دقت داشته باشید که این کالا یک بار قابل استفاده بود و از کارخانه به محل مصرف.

 • کانتینر تخت میتوان گفت که خاص ترین و عجیب ترین کانتینر است. زیرا که علاوه بر سقف تمام پهلو ها آن ها باز است.

این کانتینر برای حمل و نقل کالا هایی مناسب است که به علت اندازه بزرگ بایستی هم از بالا  و هم از پهلو بار برداری شوند. مانند مصالح ساختمانی و ماشین آلات بزرگ راه و جاده سازی و لوله های مختلف.

تمام این دسته های بالا موارد متداولی بودند که بیشترین استفاده را دارند. و بر اساس استاندارد جهانی ساخته می شوند.

اما غیر از این دسته ها نیز انواع مختلفی موجود است.که آن ها با توجه به نیاز تولید کننده و مصرف کننده در ابعاد و ویژگی ها فیزیکی خاص تولید می شوند مثلا یک خشک نیز می تواند عایق باشد.

بیشتر بخوانیم : کانتینر 20 فوت

چرا باید از کانتینر ها استفاده کرد؟

می توان به 7 دلیل عمده استفاده از کانتینر ها اشاره کرد که ما را وادار کند تا از این کالا استفاده کنیم.

 • اولین نکته در این است که شما در وقت و تلاش خود صرفه جویی می‌کنید . یعنی به جای آن که چندین بار، بارگیری کنید کافی است که فقط یک بار این کار را کنید.سپس چای خود را بنوشید زیرا بقیه مراحل توسط تیم حمل و نقل صورت می گیرد چه بخواهید آن را با قطار به افغانستان بفرستید یا با کشتی به سیدنی در استرالیا.

 

 • شما نه تنها در وقت و تلاش خود اقتصادی رفتار می کنید بلکه هزینه خود را هم درست و کم تر مصرف خواهید کرد.با کاهش مراحل حمل و نقل توسط شما و کاهش آسیب دیدگی ها احتمالی و به موقع رساندن محصول به دست مشتری هزینه های شما کمتر می شود و شما می توانید بیش تر سود کنید.

 • استفاده از کانتینر ها این قابلیت را به شما می دهد تا ظرفیت فروش انتقال کالای تان به مشتری را افزایش دهید.یعنی حجم زیاد محصول را در حجم کمی فضا جا داده و با سیستم حمل و نقلی در اسرع وقت به دست مشتری برسانید. کانتینر به علت اینکه از بدنه مستحکمی برخودار هستند احتمال آسیب دیدگی کالا و مرجوع شدن آن را به حداقل میزان ممکن می‌ رسانند.

قابل اعتماد بودن و امنیت

 • قابل اعتماد بودن و امنیت محصول چهارمین دلیل است همانطور که در موارد بالا گذرا به فواید این دلیل اشاره کردیم . باید اذعان کنم که امنیت کالا شما و سالم رساندن کالا به دست مشتری اعتماد و اعتبار کار شما را دو چندان می کند و این یعنی فروش شما چندین برابر می شود.

 

 • پیشرفت روز افزون در تکنولوژي این امکان را فراهم کرده است .که شما هر روز راحت تر از دیروز بتوانید محصول خود را انتقال دهید.هزینه کمتری مصرف کنید و سود  بیشتری بدست بیاورید. که این سرعت در پیشرفت در هیچ یک از سیستم های حمل و نقل سنتی دیده نمی شود. (قیمت کانتینر دست دوم)

 

 • کانتینر های امروزی از امنیت به خصوص برخوردار هستند. به گونه ای که هنگام انتقال شما مطمعن هستید که اتفاقی برای کالاشما نمی افتاد. بدون اینکه کسی بتواند دستبرد بزند کالایتان در امنیت کامل به دست مشتری و مصرف کننده تان خواهد رسید. این میزان از امنیت در هیچ روش از انواع حمل  و نقل وجود ندارد.

 

 • امکان ارسال محموله به تمام نقاط کره خاکی زمین با کانیتنر فراهم است . یعنی اینکه شما میتوانید با کشتی هزاران محموله را ده هزار کیلومتر انتقال دهید. یا اینکه با هواپیما در  سریع ترین زمان ممکن به دست مشتری خود برسانید یا با قطار و هزینه کمتر و در امنیت بیشتر همین کار رو بکنید.

اگر مقصد شما نه بندری برای کناره گیری کشتی و نه فرودگاهی برای فرود هواپیما و نه ریلی برای قطار داشته باشد. شما می توانید محصول خود را در قالب یک کانتینر به وسیله کامیون به مقصد حمل کنید.

جمع بندی نهایی

شما با استفاده از کانتینر به جای روش های قدیمی و سنتی حمل و نقل باعث کاهش گاز های دی اکسید کربن و دی نیتروژن مونو اکسید  موجود در هوا می‌ شوید. و این یعنی هوای پاک و هوای پاک یعنی زندگی راحت برای تمام موجودات کره زمین به خصوص انسان ها.

جهت مشاوره و خرید انواع کانکس و کانتینر با شماره 09120554003 تماس حاصل فرمایید.